Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma Adana' da
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2010 \ Kalkınma Adana' da

Kalkınma Adana’da

Bankamız Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdullah Çelik, Adana Sanayi Odasının düzenlediği Kredi ve Yatırım Tahsisi Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.
 
Toplantıda bir konuşma yapan Çelik,"Bu kez kriz, gelişmiş ülkelerden yayılarak karşımıza çıktı. Bu ülkelerin bankalarından, firmalarından batanlar oldu. Türkiye açısından bakıldığında, bunu gururla ifade etmek lazımdır ki bankalarımız çok güçlü bir mali yapıyla krizi atlattı. Reel sektörde de bir takım sıkıntılar olsa da çok büyük batmalar yaşanmadı. Bu başarının gurunu yaşamak, zevkini çıkarmak gerekir."dedi.

Çelik, bankaların zarar ve borçlarıyla uğraşmak yerine ellerindeki parayı reel sektöre ve devlete vermenin planlarını yaptıklarına işaret etti. Devletin de hesaplarını kontrol altında tuttuğuna dikkat çeken Çelik, "Bankalarda para var. Kredibilitesi iyi olan firmalar önümüzdeki dönemde bankaların daha uzun vadeli ve düşük faizli kredilerinden faydalanacaktır."diye konuştu.

Sermayesinin yüzde 99'u devlete ait olan Türkiye Kalkınma Bankası'nın da firmalara uzun vadeli yatırım kredileri tahsis ettiğini vurgulayan Çelik, gerekli belgelerini hazırlayan her işletmeye makul bir sürede kredi verdiklerini belirtti. Türkiye Kalkınma Bankası'nın 2009 yılında 1.9 milyar TL. kredi talebi aldığını ifade eden Genel Müdür Çelik, şunları söyledi: "Sevinerek söylemeliyim ki bu taleplerin önemli bir kısmı tahsis edilmiş ve sözleşmeye bağlanmıştır. Bunlar laf olsun diye alınan talepler değildir. Bunların 1.2 milyar lirası enerji kredilerine sağlanmıştır. Enerji sektörüne ağırlık vermemiz, daha çok girişimcilerin tercihiyle ilgilidir. Bankamız 2008'de yüzde 48, 2009'da yüzde 36 oranında kredilerini artırmıştır. 2010'da bu rakamı yüzde 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Bir kamu bankası olarak kriz yıllarında bile büyümeye devam ettik."

Türk bankacılık sisteminde yurt dışında bulunan kaynakların yüzde 6 oranında küçüldüğünü anlatan Çelik, bankamızın tam tersine 2009'da bu alanda yüzde 50 daha büyüdüğünü açıkladı. Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanan bu kaynakların çok uygun olduğunu kaydeden Çelik, şöyle devam etti: "Üst üste yüzde 50 civarındaki bir kredi büyümesinden bahsediyoruz. Bu rakamlara yansıyan gelişmeler doğru stratejilerle olmuştur. Yatırımcının yanında olduk. Yatırımcı enerjiye yöneldi, biz o alanda kredi verdik. Kalkınma Bankası'nca bu güne kadar 76 adet enerji kredisi değerlendirilmiş, bunlardan 42'si kredilendirilmiştir. Toplam 614 megavatlık bir güce ulaşıldı. Enerji yatırımlarına toplam 913 milyon TL. kredi sağlandı. 539 milyon TL. ise sözleşmeye bağlandı. Bunlardan 8’i HES ve 1’i jeotermal olmak üzere 9 tesis üretime başladı. 23 HES, 26 enerji üretim tesisi 2010 sonunda devreye girecektir. Enerji arz güvenliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de önemli bir gündem maddesidir. Yenilenebilir enerji hususundaki yatırımların kredilendirilmesi hususunun ülke açısından yararlı olduğunu düşünüyoruz. Bir yerde su akar biz bakarken, şimdi bu sudan elektrik üretiyoruz. "

Türkiye'de döviz kurunun beli bir dengeye ulaştığını vurgulayan Çelik, bu durumun imalat sanayinin rekabeti açısından önemli olduğunu söyledi. 2009'da yurt dışından temin ettikleri kaynakların 961 milyon TL'ye ulaştığını hatırlatan Çelik, "Bu rakamların ucu açıktır. Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'nın kredi verebileceği çok fazla ülke kalmadı. Türkiye risklilik algılamasında alt düzeylere inmiştir. Bu uluslararası kuruluşlara denilseydi ki, 'Türkiye'de bankaların mali durumu çok sağlam.' Hiç biri inanmayacaktı. Ama şimdi bir testten geçtik. OECD ülkeleri arasında bankalarımızın hiçbir yardım almadan sapasağlam ayakta durduğunu herkes gördü. Uluslararası kuruluşların kredi konusunda gelecekte ülkemize olan ilgilerinin artmasını bekliyorum." şeklinde konuştu.

Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş’ün de bir konuşma yaptığı toplantıya sanayiciler de büyük ilgi gösterdi.